Restricții în trafic pentru desfășurarea evenimentului Triathlon Challenge
Restricțiile au fost aprobate de Comisia de Circulație reunită la sediul Primăriei Sibiu, la solicitarea organizatorilor Triathlon Challenge. Competiția are loc duminică 7 august, în intervalul orar 8.00-12,30.
Restricțiile de circulație impuse pentru desfășurarea în siguranță a evenimentului sunt următoarele:
- Închiderea circulației pe strada Calea Dumbrăvii, de la intersecția acesteia cu strada Ludoș până la ieșirea din municipiul Sibiu spre Rășinari, duminică, 7 august, în intervalul orar 07.30-11.00. Având în vedere avizarea în acest scop de către Consiliul Județean Sibiu a închiderii DJ 106A, de la limita municipiului Sibiu și până la intrarea în Rășinari, pentru a evita blocarea și aglomerarea zonei de la Grădina Zoologică, Comisia de Circulație a luat această măsură de a închide traficul și pe tronsonul dintre str. Ludoș și Grădina Zoologică, accesul spre Rășinari și Păltiniș urmând să fie deviat pe ruta str. Ludoș – Calea Poplăcii – Poplaca – Rășinari.
- închiderea parcării de la intrarea principală a Grădinii Zoologice, de vineri, 5 august, ora 19.00 până duminică, 7 august, ora 17.00.
- restricționarea traficului pe pista de biciclete în zona intrării la Zoo, în sensul că bicicliștii vor trebui să acorde prioritate concurenților la Triathlon pe această porțiune.
”Pentru evitarea blocajelor în trafic, rugăm șoferii să aleagă rutele ocolitoare în cele câteva ore în care circulația va fi închisă.”, transmite Primăria Sibiu.
Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
You Might also like
IPJ Sibiu – 13 persoane cu sentințe penale au participat la activități de reabilitare
5 ani agoInspectoratul de Poliție al Județului Sibiu(IPJ Sibiu), prin Serviciul Rutier și Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu Serviciul de Probațiune Sibiu, au derulat o nouă activitate de aplicare a programului „Prevenirea infracțiunilor contra siguranței circulației pe drumurile publice”, în cursul lunii februarie.
”Programul este destinat exclusiv persoanelor aflate în evidența Serviciului de Probațiune, în baza unei sentințe penale, fie pentru comiterea de infracţiuni rutiere, fie pentru alte tipuri de infracțiuni asociate cu un stil de viață și comportamente care indică un risc pentru circulația pe drumurile publice.”, au declarat reprezentanții IPJ Sibiu
Astfel, pe parcursul lunii februarie, la sediul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității Sibiu, 13 persoane cu vârsta între 18 și 65 de ani, majoritatea condamnate pentru conducerea unui autovehicul fără permis de conducere, au fost incluse în modulul de bază al acestui program.
Pe parcursul activității, participanții au primit informații de natură juridică, din legislația penală și rutieră, testându-și propriul nivel de pregătire teoretică privind circulația pe drumurile publice. Au fost proiectate și comentate imagini și filmări ale unor situații reale de risc rutier, care au constituit un prilej de reflecție și autoidentificare.
De asemenea, au fost analizate etapele procesului de conducere auto și modul în care neatenția, impulsivitatea, lipsa de experiență în trafic și lipsa de pregătire corespunzătoare, o anumită stare emoțională și consumul de alcool afectează luarea deciziilor și consecințele implicite.Beneficiarii au efectuat un exercițiu prin care au avut posibilitatea să experimenteze modul în care consumul de alcool afectează văzul și echilibrul, cu ajutorul ochelarilor ce simulează starea de ebrietate la valori de alcoolemie de peste 1‰ (1,3 și 1,5 ‰). Participanții au parcurs un traseu tip poligon (pietonal), care imita, la scară redusă, complexitatea solicitărilor din trafic, provocând participanții să reflecteze la dificultățile pe care le-ar întâlni în mod real dacă ar conduce sub influența alcoolului.
De asemenea, a fost difuzată și analizată mărturia unui caz real, în care protagonistul a provocat un accident rutier pe fondul consumului de alcool, rezultând decesul unei persoane, beneficiarii având posibilitatea să urmărească modul în care consumul de alcool afectează capacitatea decizională și asumarea de alte riscuri colaterale, care au condus la pierderea controlului autovehiculului.
Prin analiza propriilor fapte, ei au fost stimulați să identifice factorii de risc și de protecție care le-ar putea influența comportamentul în viitor și au concluzionat că gândul la cei apropiați și raportarea la consecințele extinse, precum și o deschidere mai mare spre sprijinul acordat de ceilalți (familie, prietenii adevărați, reprezentanți ai autorităților) ar putea constitui o frână suficient de puternică pentru luarea unor decizii sub impulsul avantajului de moment.
Pe baza studiilor de caz, participanții au fost stimulați să se transpună în rolul de victimă sau aparținător al unei victime a unui accident rutier, înțelegând impactul pe termen scurt și lung al accidentelor rutiere.În contextul COVID – 19, IPJ Sibiu a asigurat condiții de siguranță sanitară pentru participanți
Activitatea face parte dintr-o inițiativă națională, prin care Direcția Rutieră, Institutul Național de Cercetare și Prevenire a Criminalității și Direcția Națională de Probațiune, prin structurile lor teritoriale, Serviciile Rutiere, Compartimentele de Analiză și Prevenire a Criminalității și Serviciile de Probațiune, își reunesc forțele în vederea dezvoltării unor noi modalități de cooperare, prin extinderea programelor de reintegrare socială și crearea unei culturi a siguranței rutiere în comunitate, în scopul reducerii riscului de recidivă și creșterii gradului de siguranță în trafic.
Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
334Video|Foto Coloană de 3 km la intrare în Sibiu
4 ani agoColoană cu nervi
Prima dimineață de carantină i-a luat pe mulți locuitori din Cisnădie prin surprindere. Mulți nu știau de măsura impusă de autorități, drept urmare nu aveau declarațiile sau adeverințele pregătite pentru a le arăta organelor de control.
Ca în fiecare început de zi lucrătoare, pe Calea Cisnădiei se formează o coloană lungă de mașini. Astăzi, coloana a fost și mai mare, unii participanți la trafic au spus că au așteptat și 40 de minute în coloană. Alții mai norocoși puțin peste 10 minute, depinde cât de apropae de Sibiu locuiesc.
Pentru ca timpul de staționare în filtrele instituite de forțele de ordine să fie cât mai limitat, polițiștii sibieni le recomandă persoanelor care se deplasează cu mașină să pregătească din timp documentele justificative.
”Adresăm conducătorilor auto și pasagerilor autovehiculelor recomandarea ca actul de identitate și unul dintre documentele justificative pentru deplasare să fie pregătite din timp. În acest fel, documentele pot fi verificate cu rapiditate, iar dumneavoastră puteți ajunge la destinație într-un timp util.” a transmis Elena Welter, din cadrul Compartimentului Relații Publice al IPJ Sibiu.
De știut!
Pentru verificarea motivului deplasării în interes profesional, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, legitimația de serviciu, adeverința eliberată de angajator, cu precizarea programului de lucru sau o declarație pe propria răspundere (Anexă la Hotărârea nr. 35/01.04.2021) cu precizarea intervalului orar necesar desfășurării activității.
Pentru verificarea motivului deplasării în interes personal, persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităților abilitate, o declarație pe propria răspundere (Anexă la Hotărârea nr. 35/01.04.2021), completată în prealabil.
Declarația pe propria răspundere trebuie să cuprindă numele și prenumele, data nașterii,adresa locuinței/gospodăriei/locului activității profesionale, motivul deplasării, data completării și semnătura, precum și intervalul orar necesar desfășurării activității.
Pentru a veni în sprijinul cetățenilor care locuiesc, tranzitează sau lucrează în localitățile carantinate, Instituția Prefectului – Județul Sibiu pune la dispoziția celor interesați:
1. Modelul Declarației pe propria răspundere pentru deplasarea în perioada carantinării zonale
2. Modelul Declarației pe propria răspundere pentru deplasarea pe timp de noapte
3. Modelul Adeverinței pentru angajatorPentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
959Festivalul Bujorul de Munte, ediția #19
2 ani agoFestival la Gura Râului
Festivalul „Bujorul de Munte” înflorește la sfârșitul acestei săptămâni ritmuri de cântece și jocuri populare românești în comuna sibiană Gura Râului. Acțiunea este cofinanțată de Consiliul Judeţean Sibiu, prin Agenda pentru cultură și dezvoltarea comunităţii locale în Judeţul Sibiu.
Ediția de anul acesta a festivalului așteaptă sibienii și turiștii cu voie bună, bucate alese din Mărginimea Sibiului, cu tradiții și jocuri populare, în 1-2 iulie 2023, în comuna Gura Râului.
Sâmbătă, de la ora 18, pe Platoul din Aval de baraj, se servește Cina ca la stână la lumina Focului de tabără. După bunul obicei, nu vor lipsi preparatele tradiționale, precum bulzul, tocana de oaie, plăcintele cu brânză sau vestita telemea din Mărginimea Sibiului. Toate vor putea fi savurate pe ritmuri de jiene și învârtite, spectacolul fiind susținut de ansambluri și artiști reprezentativi pentru comunitatea din Gura Râului, precum și de invitați sosiți din alte zone ale țării.
Duminică, petrecerea debutează la ora 12, în centrul comunei, de Jocul Junilor din Gura Râului. Petrecerea continuă pe Platoul din Aval de baraj, de la ora 13, pe scenă urcând interpreți ai cântecului popular românesc, Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul-Junii Sibiului” și Ansamblul „Veteranii Junii Sibiului”.
Festivalul „Bujorul de Munte” este organizat de Primăria şi Consiliul Local Gura Râului, Consiliul Judeţean Sibiu, CJCPCT „Cindrelul – Junii” Sibiu. Parteneri sunt Asociaţia de Înfrumuseţare a Comunei Gura Râului, Asociaţia Pensiunilor Turistice din Gura Râului, Regia Publică Locală Ocolul Silvic Gura Râului.
Proiectul Festivalul „Bujorul de munte”, ediţia a XIX-a este o acțiune cofinanțată de Consiliul Judeţean Sibiu prin Agenda pentru cultură și dezvoltarea comunităţii locale în Judeţul Sibiu.Programul Festivalului „Bujorul de munte” 2023
Sâmbătă, 1 iulie- Ora 18, Scena Festivalului, în Aval de baraj
„Cina ca la stână” – Spectacol folcloric, susținut de: Ansamblul Folcloric „Bujorul de Munte” –Gura Râului ( Andreea Câmpean, Anastasia Păunescu, IIeana Conțiu, Maria Lepindea, Camelia Cosma Stoiță, Traian Stoiță), Ansamblul Folcloric „Ceata Junilor” (Ioana Brad, Antonia Bogdan, Alexandra Posa, Ovidiu Homorodean, Aurora și Săndel Mihai), Călin Brăteanu și Ansamblul „Arcanul” – Fundu Moldovei, „Iubire și credință prin cântec tradițional” cu Marius Ciprian Pop
* Ora 22 – Foc de tabără
Duminică, 2 iulie
- Ora 12, în centrul comunei – Jocul Junilor din Gura Râului
- Ora 13, Scena Festivalului, în Aval de baraj
Spectacol folcloric, susținut de: Ansamblul Folcloric Profesionist „Cindrelul – Junii Sibiului” (Robert Târnăveanu, Oana Tomoiagă, Sebastian Emanuel Stan,
Izabela Tomița, Sînziana Ștefan, Alina Pinca), Ansamblul „Veteranii Junii Sibiului” și Camelia Cosma Stoiță), Petrecere bănățeană, cu Liliana Laichici și Vasile Conea.
Gazda festivalului este, ca în fiecare an, interpretul de muzică populară și fiul al comunei Gura Râului, Traian Stoiță.
Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
348- Ora 18, Scena Festivalului, în Aval de baraj