Anchete derulate de procurori, manageri, comisii și corp de control ministerial
Luni, în urma articolului publicat de Turnul Sfatului, o comisie formată din managerul spitalului județean, directorul medical și cel de îngrijiri alături de coordonatorul secției ATi din cadrul SCJU Sibiu au intrat în zona roșie, într-un control neanunțat. au pornit prima ancheta internă. Urmează o altă anchetă clinică, realizată de o comisie mixtă. Corpul de control al ministerului sănătății, DSP Sibiu și procurorii au pornit propriile anchete.
S-a constatat că tot personalul era la muncă și își facea treaba, circuitele erau respectate și s-a găsit UN SINGUR pacient legat de pat. Restul pacienților nu erau contenționați, dar erau sedați.
Întregul interviu acordat de directorul medical Călin Cipăian, la o zi după ancheta internă, îl puteți urmări mai jos.
Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
