Sens unic – pentru fluidizarea circulației în zona Calea Dumbrăvii – Stadionul Municipal Sibiu
Sensul unic a fost implementat pe această stradă din după amiaza zilei de marți, 13 decembrie.
Pe porțiunea dintre str. Miron Costin și Calea Dumbrăvii se va circula înntr-o singură direcție, dinspre str. O. Goga spre Calea Dumbrăvii.
Pe porțiunea dintre str. Miron Costin și str. O. Goga se va menține circulația ca și până acum.
Decizia introducerii sensului unic a fost luată pentru fluidizarea circulației în zona Calea Dumbrăvii – Stadionul Municipal Sibiu, odată cu finalizarea lucrărilor la aceste obiective de investiții.
”Șoferii sunt atenționați să circule cu atenție sporită în contextul acestor modificări. Poliția Locală Sibiu se va afla în zonă pe parcursul zilei pentru a reglementa traficul după introducerea acestor modificări.”, transmit reprezentanții Primăriei Sibiu.
Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
You Might also like
Sanitarii pricepuți, 17 echipaje din șase localități
2 săptămâni agoSanitarii pricepuți – faza județeană
Sanitarii Pricepuți este un concurs anual organizat sub îndrumarea Crucii Roșii Române din anul 1962. Peste 100 de copii au participat, în acest weekend, la Sala Transilvania la cel mai amplu eveniment de prim ajutor dedicat elevilor, sub îndrumarea profesorilor de biologie și a voluntarilor Crucii Roșii Sibiu.
De-a lungul anului, elevii învăță prim ajutor premedical iar apoi partcipă la faza județeană a acestui concurs, urmând apoi ca echipajul câștigător să paricipe la faza națională, alternativ, într-un an participă ciclul gimnazial iar în anul următor, cilcul liceal.
”La Sibiu ne bucurăm să întâlnim în fiecare an copii și adolescenți pasionați în a deprinde tainele acordării primului ajutor premedical. Anul acesta, la Sanitarii pricepuți, au participat 17 echipaje, 5 de la licee si 12 echipaje de la ciclul gimnazial, atât din Sibiu cât și din localitățile Tălmaciu, Sadu, Cisnădie, Mediaș, Gura Râului.
O parte din voluntarii noștri cu vastă experiență în prim ajutor au realizat jurizarea, iar o parte au fost victimele echipajelor de elevi, care trebuiau să le aplice manevrele de prim ajutor, exersate înainte de concurs.
Felicitări tuturor participanților și profesorilor care i-au îndrumat. Mulțumim mult și voluntarilor noștri dar și partenerilor, Inspectoratul Județean Școlar și Sălii Transilvania. E o muncă de echipă pentru buna desfășurare a acestui concurs și suntem tare mândri de voluntarii noștri care pun atâta pasiune în tot ceea ce fac. ”, a declarat Raluca Morar, director, Crucea Roșie Sibiu.
Surpriza de anul acesta la faza județeană a concursului Sanitarii pricepuți, a venit la ciclul liceal unde pe locul 1 a fost egalitate între Colegiul Național ”Octavian Goga” și Liceul Teoretic ”Gustav Gundisch”.
Echipajul care v-a reprezenta Sibiul la etapa națională este Școala Gimnazială Ion Luca Caragiale.
Clasamentul final Gimnaziu:
- Locul 1: Școala Gimnaziala Ion Luca Caragiale
- Locul 2: Colegiul Național Gheorghe Lazăr
- Locul 3: ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 CISNĂDIE
Clasamentul final Liceu:
- Locul 1: Colegiul National Octavian Goga
- Locul 1: Liceul Teoretic Gustav Gundisch
- Locul 2: Colegiul Național Gheorghe Lazăr
- Locul 3: COL. TEHNIC CIBINIUM
Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
21Klaus Iohannis: Ne-am rugat pentru cele 10 victime!
3 ani agoKlaus Iohannis a luat parte la Slujba oficiată în Biserica Sfânta Treime din Sibiu, alături de prima doamnă. La ieșire, a fost rugat de jurnaliști dacă le acordă o declarație de presă în contextul tragediei de la ATI Neamț.
VIDEO – Declarația integrală aici!
”O imensă tragedie ce s-a întâmplat la spitalul din Neamț. Tocmai vin din Biserică, unde cu toții ne-am rugat pentru victimele incendiului. Condoleanțe familiilor îndurerate, iar celor care au supraviețuit însănătoșire grabnică! Este foarte important acum să se afle foarte rapid cum a fost posibil un astfel de incediu pentru a evita pe viitor situații similare.
Klaus Iohannis – reformă profundă în sistem
Și evident, acest accident groaznic ne arată încă odată de ce este absolut necesară o reformă profundă a sistemului de sănătate publică din România.” a declarat președintele Klaus Iohannis.
Incediul de la Spitalul Județean Neamț, a dus la pierderea a 10 pacienți internați pe secția ATI. Prefectul județului, George Lazăr, a declarat la Digi24, că spitalul a efectuat mutarea secției ATI de la etajul 3 la etajul 2 fără vreo aprobare din partea DSP Neamț.
299CJ Sibiu, premiat la Gala finaliștilor Romanian Healthcare Awards 2022
5 luni agoCJ Sibiu, premiat pentru platforma „Portal Medical”
CJ Sibiu a primit la Romanian Healthcare Awards, ”Diploma de Excelență” la categoria Calitatea Serviciilor Medicale și Siguranța Pacientului, ca recunoaștere pentru realizarea Platformei „Portal Medical”, unica de acest gen din România.
Cea mai importantă competiție dedicată sectorului medical din România, în care sunt recunoscute meritele medicilor,echipelor din spitale, cât și al instituțiilor implicate în promovarea și susținerea sistemului medical, și-a ales câștigătorii.
Juriul competiției a fost format din 27 de medici, profesori universitari și reprezentanți ai asociaților cu profil medical din Belgia, Franța, Marea Britanie, Irlanda, Bulgaria, Norvegia, Republica Moldova și România.
Categoriile jurizate au fost: Medicul Anului; Echipa Medicală a Anului; Spitalul Anului; Proiectul de Cercetare al Anului; Inovația Medicală a Anului; Campania Medicală a Anului; Calitatea Serviciilor Medicale și Siguranța Pacientului.
Timp de 3 luni de zile, juriul internațional a analizat candidații fiecărei categorii, stabilind o listă a finaliștilor, CJ Sibiu fiind singura administrație publică locală din România prezentă pe scenă.
„Portal Medical” oferă locuitorilor județului Sibiu acces la propriile date medicale. De asemenea, platforma poate fi utilizată și de medici, care au la dispoziție întreg dosarul medical al pacientului, fapt ce ușurează diagnosticarea și prescrierea de tratamente. În acest moment, Portal Medical stochează în deplină siguranță datele medicale a peste 5.000 de pacienți iar 85 de medici le utilizează în interesul pacienților înscriși în platformă.
Prin colaborările pe care CJ Sibiu le-a inițiat, Portalul Medical preia, cu acordul pacienților, date medicale oferite de Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu, Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu, Spitalul Clinic de Psihiatrie „Gheorghe Preda” Sibiu, Spitalul Municipal Mediaș, Spitalul Orășenesc Cisnădie, Spitalul Orășenesc Agnita, Spitalul de Pediatrie Sibiu, Clinica „Polisano”, Clinica „Misan Med” și Clinica „Diamed”.
„Premiul obținut confirmă că avem în „Portal Medical” un instrument sigur din punct de vedere al stocării și gestionării datelor medicale, cât și extrem de util pacienților și medicilor. Digitalizarea datelor medicale este un deziderat al Uniunii Europeane care dorește realizarea unui spațiu comun al datelor medicale, utilizabil în condiții stricte de securitate de către pacienți și medici. Sutem, așadar, într-un trend european, iar eforturile noastre, ale celor din Consiliul Județean Sibiu, începute în acest domeniu încă din 2020, au fost încă o dată răsplătite”, a declarat Daniela Cîmpean, președinta Consiliului Județean Sibiu.
Pentru a accesa platforma, utilizatorii au nevoie doar de un cont realizabil în câțiva pași la adresa https://portalmedical.cjsibiu.ro/. Pentru mai multe detalii cu privire la utilizarea platformei, cei interesați pot urmări videoul de la acest link.
Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
74