Julianna Balint și împletiturile pline cu povești
Julianna Bálint, un adevărat meșter popular, s-a născut Praid, dar în urmă cu ani buni a ajuns la Odorheiul Secuiesc. Aici a reușit să transforme, alături de soara și șoțul ei, într-o adevărată artă, banalul împletit de pănușe de porumb. Am descoperit-o în Piața Mare a Sibiului, unde Muzeul ASTRA a organizat Tărgul național de ecoturism.
Acest meșteșug a ajuns să devină o adevărată artă populară după o tragedie care a năpăstuit satul în care s-a născut doamna Bálint. După un potop care a afectat întreaga localitate, preotul de atunci a învitat un meșter din Ungaria, care le-a demostrat cum își pot câștiga existența cu o mână de pănuși.
În anul 1940, conform unor documente, apare pentru prima dată în Ardeal meșteșugul acesta minunat, împletitul din pănușă.
Confecționează cu migală coșuri, cutii, dar și diferite obiecte de uz gospodăresc(ca să zicem așa). Măsuțele de cafea, decorațiunile pentru cele mai importante sărbători (Crăciun și Paște) sau minunatele mărțișoare, sunt transformate de Julianna Bálint din pănușă de porumb.
ANIMĂ ASTRA 2025 este un proiect cultural cofinanțat de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Culturală 2025
Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
You Might also like
Leș Gábor și viitorul ceramicii transilvănene
3 ani agoLeș Gábor a devenit premiu pentru tinerii olari, din acest an
Leș Gábor a fost, este și va fi mereu un maestru al ceramicii transilvănene… Din acest an, la Târgul Frumos. Ceramic. Folositor, Muzeul ASTRA va acorda Premiul Leș Gábor, unui tânăr olar care se va specializa într-un atelier de olărit din județul Sibiu.
Leş Gábor s-a născut la Baia Mare, în 17 ianuarie 1955, unde descoperă calea modelării lutului, în atelierul renumitului olar Bagossy Sándor. Aici a învăţat secretele olăritului şi tehnicile de realizare a ceramicii de Maramureș, formele arhaice ale acesteia, cromatica și ornamentica specifică acestei zone. A lucrat la Faimar, Baia Mare, împreună cu olarul Cornel Sitar, iar după desfiinţarea fabricii, în anul 1980, a avut primul atelier de olărit, acasă, în camera copilului.
Din 1989 s-a stabilit în Ungaria, la Bodony, unde într-un peisaj idilic a îmbinat ceramica cu sportul şi a continuat, alături de familie, să practice meșteșugul înfiinţându-şi propriul său atelier recunoscut în toată lumea. Conștient de faptul că meșteșugul trebuie transmis generațiilor viitoare, l-a învățat pe fiul său Norbert Leș, tainele ceramicii transilvănene. În 1989 a primit atestatul de artist popular, iar în 1990 i s-a decernat premiul Pro Renovada Cultura. Anual și-a prezentat spre evaluare piesele unui juriu naţional compus din etnografi, artişti plastici şi meşteri populari
În spatele măiestriei modelării ceramicii trebuie menționat efortul olarului de a descoperi și de a revitaliza formele, ornamentele și cromatica centrelor de olărit care nu mai există astăzi. El a reușit, prin tehnici moderne, să reintegreze în circuitul valorilor contemporane forme și motive demult uitate. Între timp, a creat un stil individual, simplu de observat în ceramica sa şi preluat de fiul său, Norbert Leş.
Expoziție dedicată olarului din Baia Mare
Începând de azi, în Pavilionul Muzeal Multicultural, la intrarea principală în Muzeul ASTRA, va fi prezentată publicului Expoziția dedicată olarului Leș Gábor (născ. 17 ianuarie 1955 – dec. 4 septembrie 2019), inițiatorul Târgului Frumos. Ceramic. Folositor.Plecat prea devreme dintre noi Leș Gábor este apreciat şi recunoscut în România și Ungaria pentru ceramica minunată pe care a realizat-o. Olarul a reuşit să transforme meşteşugul în artă rafinată, fiind considerat un meșter desăvârșit, înzestrat cu talent și pasiune, bun cunoscător al ceramicii transilvănene, al tehnicilor de realizare a ceramicii din centrele săsești și maghiare. A fost un colaborator constatnt al Muzeului ASTRA, care a învăţat şi îndrumat meşteri şi a influenţat activitatea unor muzee, fiind conştient de misiunea acestor instituţii de protejare a patrimoniului. A contribuit major la cercetarea, identificarea şi valorificarea colecţiei de ceramică și a patrimoniului cultural imaterial.Gabor Leș a creat obiecte specifice ceramicii din Baia Mare, Baia Sprie, Vama, Valea Izei, Târgu Lăpuș, dar şi vechilor centre de olărit transilvănene din Sibiu, Marpod, Chirpăr, Țara Bârsei, Brețcu. A îndrăgit ceramica, reproducând atent motivele decorative, deseori inovând și creând motive noi. Cel mai mult i-a plăcut să realizeze ceramica de Bistrița, reinventând şi creând cromatici şi motive.Printre categoriile de obiecte create în cei 46 de ani de activitate: oale de gătit (de diferite tipuri și mărimi), farfurii, blide, căncee, căni pentru apă și vin, servicii de cafea, de vin sau țuică, sfeșnice, halbe etc.În anul 2013 la inițiativa meșterului olar Leș Gabor, Muzeul ASTRA a organizat în Muzeul în aer liber din Dumbrava Sibiului, prima ediție a Târgului Frumos. Ceramic. Folositor, un altfel de târg al olarilor care prin consecvența și exigența superioară a meșterului a reunit olari din România, Ungaria, Republica Moldova și Bulgaria.În privinţa tehnicilor de realizare, Gabor Leş a experimentat şi a stăpânit o suită întreagă de procedee. Era unul dintre practicienii ceramicii transilvănene, exersând şi experimentând, documentându-și, perfecţionându-şi continuu meseria.În 20 august 2017 la Budapesta a primit din partea Ministerului Culturii din Ungaria, Premiul pentru continuitatea ceramicii tradiţionale transilvănene, revitalizarea vechilor centre de ceramică şi pentru transmiterea meşteşugului ceramicii tradiţionale tinerilor olari.A participat permanent la târgurile meşteşugarilor organizate de muzeele etnografice din Cluj, Sibiu, Bucureşti, Satu-Mare, Baia-Mare și a avut expoziţii personale în România, Ungaria, Elveţia, Austria, Germania, Italia, Slovacia. La Centrul de Olărit de la Budapesta și la Satu-Mare a susţinut cursuri intensive despre ceramica transilvăneană, iar la Satu Mare a replicat modelul târgului de la Sibiu.Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
336Lumini Pascale – 3 concerte în Săptămâna Mare
4 ani agoLumini Pascale – evenimente muzicale în Săptămâna Mare a Paștelui Ortodox
Proiectul Lumini Pascale continuă în Săptămâna Mare a Paștelui Ortodox cu trei evenimente programate în 26, 27 și 28 aprilie 2021. Două dintre acestea se vor desfășura în Catedrala Mitropolitană din Sibiu: Slujbele Deniei cu Corala ”Timotei Popovici” și Corul Euphonia. Miercuri publicul va putea asculta lucrarea ”Ultimele şapte cuvinte ale Mântuitorului pe Cruce” compusă de Joseph Haydn, în interpretarea Orchestrei Filarmonicii Sibiu.
Luni 26 aprilie cu începere de la ora 18, Corala ”Timotei Popovici” a Universității ”Lucian Blaga” Sibiu participă la Slujba Deniei cu un program de Muzică Religioasă. Dirijorul corului va fi Pr.lect.dr. Dan-Alexandru Streza. Începuturile Corului Catedralei Mitropolitane din Sibiu sunt legate de însăși Catedrala Mitropolitană, a cărei constructie a fost terminată în anul 1906. Primul dirijor al corului a fost Pr.Prof.Timotei Popovici (1870-1950), care din anul 1899 și-a început activitatea la Sibiu, ca dirijor și compozitor, conducând Corul Catedralei Mitropolitane până în anul 1940. Între continuatorii săi la pupitrul Corului Catedralei Mitropolitane trebuie menționat în primul rând compozitorul și dirijorul Pr.Prof.Gheorghe Șoima (1911-1985), care a dirijat Corul între anii 1940-1985. De-a lungul anilor corul a participat la numeroase evenimente laice sau bisericești – sfințiri de biserici, concerte și turnee, iar in timpul celui de al doilea război mondial i-a colindat de Crăciun pe răniții internați în spitalele sibiene.
Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro.
A doua Denie cu Cor este programată marți 27 aprilie, tot la Catedrala Mitropolitană, cu începere de la ora 18. Invitați de această data la evenimentul Lumini Pascale sunt membrii corului EUPHONIA al Filarmonicii din Rm.Vâlcea cu dirijorul Aurel Poena. Fiind considerată una din cele mai prestigioase formații corale din România, inițial a apărut în peisajul muzical în anul 1981 sub denumirea “Arutela” și la numai un an va primi titulatura “Euphonia”, sub care se va consacra şi va câştiga aprecierile publicului şi criticilor atât din Romania, cât şi din străinatate. Fondator și dirijor al Corului a fost timp de peste 35 de ani profesorul Mihail Ștefănescu care a și manageriat activitatea Filarmonicii în perioada 1995 – 2017. Corul Euphonia a efectuat numeroase turnee în străinătate şi a înregistrat mai multe cd-uri în România şi în studiourile BRAS D`OR.
”Ulimul eveniment din seria concertelor dedicate Sărbătorii Pascale, Lumini Pascale, este un concert simfonic susținut de Orchestra Filarmonicii Sibiu condusă de dirijorul Victor Dumănescu, programat pentru desfășurare miercuri, 28 aprilie, la Sala thalia cu începere de la ora 19. Publicul va putea asculta lucrarea ”Ultimele şapte cuvinte ale Mântuitorului pe Cruce” compusă de Joseph Haydn. Invitat pentru acest concert este actorul Vlad Robaș. Evenimentul este realizat în parteneriat cu Teatrul Național ”Radu Stanca” Sibiu.„, au transmis rerprezentanții Filarmonicii de Stat Sibiu
Sprijiniți muzica Filarmonicii Sibiu! Deveniți mecena prin donații onorifice în contul: RO 86 TREZ 57621 G 370100XXXX (CUI/CF Filarmonica de Stat Sibiu: 4556263)
224Maestrul Horia Andreescu revine la Sala Thalia, joi 21 ianuarie
5 ani agoSala Thalia va fi gazda uni inedit concert pentru contrabas și o simfonie de Brahms. Aivi își dă întâlnire publicul sibian cu maestrul Horia Andreescu. Concertul va fi cu public, joi 21 ianuarie 2021 cu începere de la ora 19, la Sala Thalia.
Contrabasul este instrumentul care iese în fața orchestrei destul de rar în ipostaza de ”solist”. Joi, 21 ianuarie 2021, odată cu interpretarea Concertului pentru contrabas și orchestră în fa diez minor, op. 3 de Serge Koussevitzky. Solist va fi contrabasistul Adam Chirilă Adrian.
La pupitrul dirijoral revine maestrul Horia Andreescu, cel care a deschis ”Stagiunea Beethovenescu” în luna octombrie a anului 2019. Dirijor Principal al Filarmonicii „George Enescu” din București, maestrul Horia Andreescu menține o relație specială cu cea mai importantă instituție muzicală a țării încă de la debutul său din anul 1987. Până în 2010, pentru mai bine de 18 ani, a fost Directorul Artistic și Dirijorul Șef al Orchestrelor și Corurilor Radio România. În anii ’80 și ’90 a fost Dirijor Invitat Permanent al unor importante ansambluri germane: Orchestra Radio din Berlin, Filarmonica din Dresda și Capela de Stat din Schwerin.Anvergura activității și preocupărilor îi confirmă lui Horia Andreescu statutul de veritabil ambasador al culturii muzicale românești și conturează portretul unui artist matur și complex, stăpân pe mijloacele cele mai subtile ale artei dirijorale, pentru care originalitatea concepției, diversitatea stilistică, vitalitatea ritmică, precizia intonației și menținerea unei tensiuni interioare continue reprezintă virtuțile artistice cele mai importante.
Biletele pentru acest concert sunt puse în vânzare online, pe platforma iabilet.ro, și la Casa de bilete a Sălii Thalia. Prețul unui bilet este de 40 și 30 de lei.
Sala Thalia pregătește și alte conerte
Următorul concert este programat joi, 28 ianuarie 2021. Orchestra Filarmonicii va urca pe scenă alături de dirijorul Cosmin Morariu și soliștii Raluca Stratulat (vioară) și Dimitrie Simion (violoncel.)
Pentru mai multe informații din Sibiu, vizitați site-ul nostru www.opiniadesibiu.ro
251